top of page
Paketleme Fabrikası

Ürünler

Çatı Tipi Paket
Klima Santrali

  • Yüksek Verimlilik

  • Modüler Karkas Yapı

  • Sıcaklık Kontrolü

  • Gelişmiş Kontrol

  • Yüksek Sıvı Koruması

  • Teknik Servis İmkanı

  • İleri Teknoloji

  • Otomasyon

  • Elektrostatik toz fırın boya

Artboard 6.png
4-5.png

P-RT Çatı Tipi Klima Üniteleri; alışveriş merkezleri, havaalanları, sinema ve tiyatro salonları, sosyal tesisler, oteller, eğitim kurumları, rezidanslar, spor salonları, iş merkezleri ve benzeri alanların özel gereksinimlerini ( ısıtma, soğutma ve taze hava ihtiyacı ) giderilebilmek amacıyla tasarlanmıştır.

P-RT Çatı Tipi Paket Klima Santralleri; ısı pompalı (heat-pump) , doğal gaz ısıtmalı, sulu bataryalı, ısı geri kazanımlı (rotorlu ya da plakalı), doğal soğutma (free-cooling), termodinamik ısı geri kazanımlı ve elektrikli ısıtıcılı olmak üzere farklı çalışma modu opsiyonlarıyla sunulmaktadır. Tasarımı birbiri ile ilişkili farklı birçok faktör olması sebebiyle karmaşık bir süreci içermektedir.Projelerin gerektirdiği kombinasyona uygun olarak bağlantılarıyla roof top ünitesi bütün durumlarda ihtiyacı karşılamaya yönelik farklı seçenek modelleriyle tasarlanmıştır.

Gerektiğinde kolayca sökülüp tekrar monte edilebilir. Temas yüzeylerine konulan conta ile sızdırmazlık sağlan- maktadır. En son teknolojiler kullanılarak geliştirilen yüksek performanslı fanlar, ağırlığı önemli ölçüde azaltmakta ve üstün mekanik özellikler sunmaktadır.Ayrıca fanların titreşimi, esnek çıkış bağlantısı ve altına konulan titreşim izolatörü yardımı ile önlenmektedir. Gövdeyi oluşturan paneller çift cidardan oluşmakta, dış yüzeyi elektrostatik toz boya ile galvaniz sacdan, iç yüzeyi ise uygulamaya bağlı olarak galvaniz sacdan veya paslanmaz sacdan imal edilmektedir. İki cidar arasına ses ve ısı izolasyonunu sağlama amaçlı cam yünü ya da taş yünü malzeme yerleştirilmektedir.Servis kapıları menteşe ve kilitlemeli kapı kolu mekanizmalarından oluşmaktadır. Kolay taşınması açısından kaidede kaldırma yuvaları mevcut, taban bazasının tasarımı ünitenin vinç veya forklift ile hareket ettirilmesine ve konumlandırılmasına uygun yapılmaktadır. Çatı tipi paket klima santrali gövdesi olumsuz hava koşullarına karşı yüksek mukavemet ve direnç gösteren yüksek kaliteli malzemelerden üretilmektedir.

Esnek kapasite seçim aralığı ile her türlü hacimdeki yaşam alanlarına ‘POINT’ çatı tipi paket klima santrali üniteleri kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Teknik Özellikler

6.jpg

* ‘Ops’ Opsiyonel
* Soğutma: Dış ortam sıcaklığı 35 °C KT, evaporatör giriş sıcaklığı 27 °C KT, 19 °C YT değerleri referans alınmıştır.
* Isıtma: Dış ortam sıcaklığı 7 °C KT %90 bağıl nem, iç ortam sıcaklığı 27 °C KT değerleri referans alınmıştır.

* EER değerleri hesaplanırken EN 14511 Standardı referans alınmıştır.
* HYT Grup gerekli gördüğü durumlarda haber ve bilgi vermeksizin, katalogda yer alan ürünlerin teknik verilerinde, tasarımda ve renklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 

Bileşenler

Gövde

Olumsuz hava koşullarına karşı yüksek mukavemet ve direnç gösteren yüksek kaliteli elektrostatik toz boyalı dış ve iç cidarı galvaniz sacdan mamül, iki cidar arası
50 mm kalınlıkta 70 kg/m3 yoğunlukta taş yünü ile izole edilmektedir. Hava kaçaklarını önlemek için özel tasar- lanmış contalar kullanılmaktadır.

Soğutma Devresi

Soğutucu devresi, soğutma kapasitesine bağlı olarak tek veya daha fazla olarak yapılabilmekeadir. Kullanılan soğutucu akışkan çevre dostudur. Kompresörler uzun kullanım ömrüne ve aynı zamanda yüksek performans seviyelerine sahip, yüksek güvenilirlik ve optimum sistem verimliliği sağlanarak çalışma verimi maksimum düzeyde tutulmakta ve daha uzun çalışma ömürleri sağlanmaktadır. Soğutma devresi elemanları; elektronik genleşme valfi, kurutucu, gözetleme camları, dört yollu vana ve akümülatörden oluşmaktadır.

Artboard 5.jpg
Artboard 9.jpg

Üfleme ve Emiş Fanları

Statik ve dinamik olarak dengelenmiş fanlar doğrudan tahrikli motor mili üzerinde yer almaktadır. Fanlar, motorla birlikte titreşim önleyici takozlar üzerinde bir bazaya monte edilmektedir. En son teknolojiler kullanılarak geliştirilen yüksek performanslı fanlar, ağırlığı önemli ölçüde azaltmakta ve üstün mekanik özellikler sunmaktadır. Çalışma ömrünü uzatmakta, daha düşük güç tüketimi sağlamakta ve ses seviyesinde ciddi bir azalma sağlamaktadır. Kullanım alanlarına göre öne veya geriye eğik kanatlı, kayış kasnaklı, direk akuple (plug), exproof veya EC fan motor seçenekleri mevcuttur. Opsiyonel olarak ayarlanabilir kayış-kasnak versiyonları mevcuttur.

İç Ortam Bataryası

Bakır boru alüminyum kanat yapıda imal edilmektedir. Seçimler minimum hava ve akışkan tarafı basınç kayıp düşümleri ve hava hızı kriterleri dikkate alınarak yapılmaktadır.Eurovent sertifikalı serpantinler kullanıl- maktadır. Opsiyonel olarak hidrofilik veya epoksi kaplı kanatlı olarak seçenekleri mevcuttur. Batarya altında paslanmaz çelik sacdan mamül yoğuşma tavası ve drenaj çıkışı standart olarak mevcuttur.

Artboard 10.jpg
Artboard 5.jpg

Dış Ortam Bataryası

Yivli bakır boru-alüminyum kanatlı, tek ya da bağımsız çift devreli 45 ° açılı ile konumlandırılmış, hava ve su tarafı basınç kayıp düşümleri optimize edilmiş, isteğe bağlı hidrofilik/epoksi kaplı alüminyum bataryalardan oluşmaktadır. Eurovent sertifikalı serpantinler kullanılmaktadır.

Filtreler

"Point" çatı tipi paket klima santrallerinde standart olarak komponentlerin korunabilmesi maksadıyla taze hava girişlerinde, iç ortam bataryası önünde, ısı geri kazanım modülü önünde konumlandırılabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak ekstra M5, M6, F7, F8 ve F9 sınıfı torba ve F7, F8 ve F9 sınıfı EN 779 standardına uygun kompakt filtreler de kullanılabilmektedir.

Artboard 6.jpg
Artboard 6.jpg

Ek Isıtıcı

İhtiyaca bağlı olarak elektrikli, sulu ya da doğalgazlı seçenekleri sunulabilmektedir.Elektrikli ısıtıcılı modeller paslanmaz çelik sac gövde ve paslanmaz rezistanslardan, sulu serpantinli modeller bakır boru, alüminyum kanatlı malzemeden imal, doğalgazlı brülörlü modeller ise ek modül olarak tasarlanmaktadır.

Doğalgaz Brülörü

Doğalgaz Brülörü, hava ve yakıtı kontrollü ve verimli olarak yanmayı sağlayacak karışım oluşturan cihazdır. Bu cihazların genel prensibi; esas olan yanma verimini yükselterek ideal yanma şartlarına ulaşılarak çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerji tasarrufu sağlanmasıdır.

Artboard 7.jpg
Artboard 6.jpg

Isı Geri Kazanım Modülü

Opsiyonel olarak rotorlu/plakalı eşanjörlü/termodinamik olarak tasarlanmaktadır. Farklı tipteki rotorlu seçeneklerinde kondenzasyon/entalpik ya da sorption çeşitleri ile yüksek verim ve nem transferi sağlanmaktadır. Rotorlu ve plakalı eşanjör modellerinde Eurovent sertifikalı komponentler kullanılmaktadır.

Ekonomizör Damperi

Hava damperleri; Rooftop Ünitesine bağlı üfleme ve emiş kanallarında, hava miktarı ayarı ve basınç kontrolü için kullanılırlar. Damper kasaları, açık pozisyondayken minimum basınç kaybı oluşturacak şekilde dizayn edilir. Kanatlar kapalı pozisyondayken ise birbirinin üzerine biner ve sızdırmaz bir yapı oluşturarak hava geçişini engeller. Yüksek kalite alüminyum ekstrüzyon gövdeye ve darbeye dayanıklı sert dişlilere sahiptir. Taze hava ihtiyacını ve dönüş havası koşullarını gözeterek doğal soğutma ve doğal ısıtma seçeneği sunabilmektedir. Uygun konumlara yerleştirilmiş nem ve/veya sıcaklık sensörleri vasıtasıyla daha etkili soğutma /ısıtma seçeneğine sahiptir.

Artboard 12.jpg
Artboard 8.jpg

Dış Ortam Fanı

Kendinden akuple AC ya da Ec motorlu elektrikli motorlu, dış ortam şartlarına uygun, yüksek verimli ve düşük enerji tüketimli fanlar kullanılmıştır. Akışkan basıncının optimum seviyede ve stabil tutulması bu sayede gerçekleştirilebilmektedir.

Otomasyon

Rooftop Ünitesi otomasyon sistemi ile birlikte paket tip olarak sunulmaktadır. Tak-çalıştır özelliği sayesinde güç bağlantısının ve ön ayarlarının yapılması ile cihaz direkt olarak devreye alınabilmektedir.Tüm otomasyon ekipmanları cihaz içerisine konumlandırılmış ve dış etkenlerden korunması sağlanmıştır. Belirlenen farklı çalışma senaryolarının otomatik olarak algılanması ve devreye girmesini sağlar. Bina otomasyon sistemleri ile entegre şekilde çalışabilmektedir. Filtrelerin set edilen basınç değerine göre kirlilik durumlarının kontrolü ve tüm alarmlar LCD ekrandan izlenebilmektedir. Paket otomasyon taze hava, dönüş havası ve karışım damperlerinin oransal kontrolünü sağlamaktadır. İsteğe bağlı olarak CO2 sensörü ile ortamın hava kalitesi kontrol edilebilir

Artboard 14.jpg
bottom of page