top of page
Paketleme Fabrikası

Ürünler

Klima
Santrali

  • Yüksek Verimlilik

  • Modüler Karkas Yapı

  • Sıcaklık Kontrolü

  • Gelişmiş Kontrol

  • Yüksek Sıvı Koruması

  • Teknik Servis İmkanı

  • İleri Teknoloji

  • Otomasyon

  • Elektrostatik toz fırın boya

Artboard 6.png
ETIKETLER.png

Modüler üst düzey Point klima santralleri, otellerde, ofis binalarında, hastanelerde, avmlerde veya konforlu bir iç mekan ikliminin öncelikli olduğu kapalı mekanlarda sıcaklıkları, nemi ve hava kalitesini düzenlemek ve kontrol etmek için son teknoloji kullanılarak tasarlanmıştır.

Kompakt tasarıma sahip Point klima santralleri size son derece güvenilir ve kolay çalıştırılan bir çözüm sağlar ve önemli ölçüde ısı geri kazanımı ve yüksek kaliteli iklim yönetimi sunar.

Modülerliğe ve esnek bir yaklaşıma dayanan
Point klima santrali, belirli bir proje için
gereken tam işlevselliği seçmenize olanak
tanır. Modüller bir sistem ile birleştirilir ve
tüm işlevler tek bir ünitede bulunur, bu sayede kurulum ve bakım kolaylığı sağlar.

Seçim Tablosu

ks.jpg

Bileşenler

Panel-Profil-Karkas

Klima santrali gövdesi olumsuz hava koşullarına karşı yüksek mukavemet ve direnç gösteren yüksek kaliteli alüminyum profillerden üretilmektedir. Santralin yapısı tüm iklim şartlarına uygun panel seçenekleri ile üstün tasarım ve mekanik özellikleri sağlar. Panel sacları elektrostatik toz boyalıdır. Standart kullanılan kaya yünü yalıtımı düşük ısı iletim katsayısı ile enerji tasarrufu sağlar. Taban bazası standart olarak 150 mm yüksekliğindedir. Taban bazasının tasarımı, ünitenin vinç veya forklift ile hareket ettirilmesine ve konumlandırılmasına uygun yapılmaktadır.

Plakalı Eşanjör

Point klima santrallerinin tamamında alüminyumdan yapılan plakalı havadan-havaya ısı eşanjörleri için bir tava bulunmaktadır. Plakalı eşanjörün bu özellikleri, kullanım ömrünün uzamasına ve ayrıca uzun süre en iyi performans seviyelerinin korunmasına olanak sağlamaktadır. Plakalı eşanjöre opsiyonel olarak motorlu damper eklenebilmektedir.

Artboard 8 kopyası.jpg
Artboard 9.jpg

Fanlar

Statik ve dinamik olarak dengelenmiş fanlar doğrudan tahrikli motor mili üzerinde yer almaktadır. Fanlar, motorla birlikte titreşim önleyici takozlar üzerinde bir bazaya monte edilmektedir. En son teknolojiler kullanılarak geliştirilen yüksek performanslı fanlar, ağırlığı önemli ölçüde azaltmakta ve üstün mekanik özellikler sunmaktadır. Çalışma ömrünü uzatmakta, daha düşük güç tüketimi sağlamakta ve ses seviyesinde ciddi bir azalma sağlamaktadır. Kullanım alanlarına göre öne veya geriye eğik kanatlı, kayış kasnaklı, direk akuple (plug), exproof veya EC fan motor seçenekleri mevcuttur. Opsiyonel olarak ayarlanabilir kayış-kasnak versiyonları mevcuttur.

Serpantin

Serpantin biçiminde kıvrılmış borular üstüne, yüzeyi artırmak adına kanat yerine çubukları kaynatmak sureti ile yapılmaktadır. Küçük soğutma yükleri için bahis konusudur. Yüksek değerler; zorlanmış taşınıma ve bakır boru ile alüminyum çubuk şeklinde iyi iletken malzemeden yapılmış buharlaştırıcıya ait olmaktadır. Küçük değerler; tam tersi taşınım ve çelik-çelik buharlaştırıcılar için olmaktadır.

Artboard 10.jpg
Artboard 5.jpg

Buharlı Nemlendirme Ünitesi

Klima santralleri içerisinde entegre bir şekilde veya harici olarak üretilmesi sayesinde farklı uygulama sistemlerine uyum sağla- maktadır. Hava kanalı yada klima santrali hücresini nemlendirmek için kullanılan elektrotlu buharlı nemlendirme üniteleridir. Buharlı nemlendirme için giriş su bağlantısını, su drenaj hattı bağlantısını, buhar ve distribütör bağlantısını, elektrik kablolamasını ve nem sensörü bağlantısını yapıp cihazı çalıştırmak yeterlidir.

Filtreler

Santralin normal çalışmasını sağlamak ve bileşenlerin kirlenmesini önlemek için ünite girişine filtreler monte edilmektedir. Dışarıdan ve içeriden emilen hava için filtreler G4 standartlarında olup kolay takılıp sökülebilir şekilde monte edilmektedir. Filtre hücrelerinde servis kapısı bulunmaktadır. Çerçeve galvaniz çelik saclardan yapılmıştır. İsteğe bağlı olarak filtreler G4 ve F7 sınıfında üretilebilir.

Artboard 6.jpg
Artboard 7.jpg

Susturucu

Ses sönümlendirme seviyelerine göre tasarlanmış susturucular modüle yerleştirilir. Siyah cam tülü kaplı taş yünü dolgu malzemeden oluşan susturucular galvaniz çerçeve içerisine kurulur. Dönüş havası, egzoz havası ve besleme havası taraflarında uygun uzunluk ve frekanslarda ses sönümleme yapılmaktadır. Hava girişi tarafı laminer akış dağılımı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Damla Tutucu Seperatör

Klima santrallerinde yoğuşma halindeki suyun iç mekanlara taşınma- sını engelleyip su taneciklerini hava kanalı ya da cihaz içerisine taşın- madan serbest akışla drenaj tavasına ya da öngörülen ortama döker. Özel bağlantı tırnakları sayesinde istenilen her ölçüde kolayca mon- tajı yapılabilmektedir. Alüminyum damla tutucular plastiklere nazaran daha mukavim yapıdadırlar. Hava akışı olan bölgenin tamamını kap- layacak şekilde boşluk kalmadan monte edilmektedir.

Artboard 8.jpg
Artboard 11.jpg

Fark Basınç Sensörü

Bu cihaz, iki nokta arasındaki basıncı algılar ve bir kalibre basınç aralığını baz alarak bir çıkış üretir. Klima santraline bağlı havalandırma kanallarında ki en küçük basınç farklılıklarını ölçmek, hava akışını kontrol etmek, filtre doluluk oranlarını izlemek ve fanları kontrol etmek amacıyla kullanılırlar.

Damper

Hava damperleri; klima santrallerine bağlı üfleme ve emiş kanallarında, hava miktarı ayarı ve basınç kontrolü için kullanılırlar. Damper kasaları, açık pozisyondayken minimum basınç kaybı oluşturacak şekilde dizayn edilir. Kanatlar kapalı pozisyondayken ise birbirinin üzerine biner ve sızdırmaz bir yapı oluşturarak hava geçişini engeller. Yüksek kalite alüminyum ekstrüzyon gövdeye ve darbeye dayanıklı sert dişlilere sahiptir.

Artboard 12.jpg
Artboard 13.jpg

Aksesuarlar

Klima santrallerimizde nemli ortamlarda oluşan küflenme, oksitlenme gibi olumsuz dış etkenlere dayanıklı malzemeler kullanmaktayız. Kullanılan malzemelere bağlı olarak cihaz ve komponent ömürleri Point garantisi altındadır. Kullanım alanına göre opsiyonel olarak farklı tip ekipmanlar kullanılabilmektedir.Point klima santrallerinde ergonomik aksesuar kullanımına önem verilmektedir.

Otomasyon

Klima Santrali otomasyon sistemi ile birlikte paket tip olarak sunulmaktadır. Bu sayede güç bağlantısının ve ön ayarlarının yapılması ile cihaz direkt olarak devreye alınabilmektedir. Tüm otomasyon ekipmanları cihaz içerisine konumlandırılmış ve dış etkenlerden korunması sağlanmıştır. Belirlenen farklı çalışma senaryolarının otomatik olarak algılanması ve devreye girmesini sağlar. Bina otomasyon sistemleri ile entegre şekilde çalışabilmektedir. Filtrelerin set edilen basınç değerine göre kirlilik durumlarının kontrolü ve tüm alarmlar LCD ekrandan izlenebilmektedir. Taze hava, dönüş havası ve karışım damperlerinin oransal kontrolünü sağlamaktadır.

Artboard 14.jpg

Isı Geri Kazanım Sistemleri

İklimlendirme sistemlerinde mahal havasının istenen üretim veya konfor şartlarına gelebilmesi için, geçirmiş olduğu termo- dinamik süreçler nedeniyle özelliğini yitirmesinden dolayı değiştirilmesi yani yerine temiz hava alınıp tekrar mahal şartlarına getirilmesi gerekmektedir. Bu durum sisteme ek bir yük getirmekte ve mahal havası atık ısı olarak dışarı atılmaktadır. Oysaki ısı geri kazanım sistemleri kullanarak atık ısıların %25 ile %90 arasındaki kısmının geri kazanılması mümkünür. HVAC sistem- lerinde bu oran optimum çözümlü uygulamalar için %35 ile %80 aralığındadır.

ROTORLU (TAMBURLU) TİP ISI GERİ KAZANIM ÜNİTELERİ

Artboard 5.jpg

Rotor kullanımına göre sabit veya değişken devirli olabilir. İnce alüminyum folyo malzemelerin saat yönünde bir mil üzerinde sarılması ile elde edilmektedir. Bu işlem sayesinde ortaya çıkan dairenin yarısından taze hava, diğer yarısından ise egzost havası zıt yönlerde geçirilir. Kullanım amacına göre duyulur ısı aktarımı yapan yoğuşma tipi, duyulur+gizli ısı aktarımı yapan entalpi tipi, yüksek oranda duyulur+gizli ısı aktarımı yapan soğurma tipi ve rotor seçenekleri bulunmaktadır. Bu sistem değerlerine göre %85 oranında enerji geri kazanımı elde edilebilmektedir

PLAKALI TİP ISI GERİ KAZANIM ÜNİTELERİ

Plakalı tip ısı geri kazanımlı klima santrali, yüksek verimli çapraz akışlı eşanjörüne sahip olan son derece etkili bir sistemdir. Egzost havası ve taze hava için birbirine karışmayacak şekilde farklı kanalların oluşturulduğu tasarıma sahip, alüminyum kanatlardan ve dış kasetten oluşmaktadır. Yüksek ısı transferi sayesinde santrale alınan taze hava ile dışarı atılan egzost havası arasında etkin bir ısı transferi sağlanmaktadır. Bu sayede %90 oranında enerji geri kazanımı elde edilebilmektedir.

ISI BORULU (HEAT PIPE) TİP ISI GERİ KAZANIM ÜNİTELERİ

İç ortam sıcaklığını mükemmel bir şekilde kontrol ederken aynı zamanda işletme maliyetini önemli ölçüde düşüren, son derece etkili ısı borulu ısı geri kazanım sistemidir. 2 adet soğutucu gaz şarj eden soğutucu bataryanın kapalı bir sistemde taze ve egzost havası tarafına yerleştirilmesi ile bataryalar arasındaki ısı transferinin havaya aktarılması ile yapılır. Şartlara bağlı olarak verimleri %75 ‘e kadar çıkabilir. Değerlerdeki bu farklılık hava şartlarına bağlı olarak değişebilmektedir. Isı geri kazanım tek yönlüdür.

Hijyenik Klima Santralleri

Hijyenik klima santrallerinde, standart klima santrallerinden farklı olarak, tüm iç yüzeyler ile ısıtıcı ve soğutucu batarya çerçeve ve kızakları, filtre kasetleri ve yoğuşma tavaları da paslanmaz sacdan üretilir. Modüllerin birbirleri ile birleşim noktalarında bakterilerin oluşmasını ve üremesini engellemek için üniteler özel birleştirme parçaları ile birleştirildikten sonra paslanmaz sac ile kapatılarak düz ve pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Point hijyenik klima santralleri, ameliyathaneler, laboratuvar gibi hijyen ihtiyacının yüksek olduğu ortamlarda sterilizasyonu bozan bakteri ve virüslerin uzaklaştırılmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle hijyenik klima santralleri mikro organizmaların oluşumuna karşı uzun vadeli bir koruma sağlar.

Bilim Laboratuvarı
8-9.png
Muayene Odası
bottom of page