top of page
Paketleme Fabrikası

Ürünler

Havuz Nem Alma
Santrali

  • Yüksek Verimlilik

  • Modüler Karkas Yapı

  • Sıcaklık Kontrolü

  • Gelişmiş Kontrol

  • Yüksek Sıvı Koruması

  • Teknik Servis İmkanı

  • İleri Teknoloji

  • Otomasyon

  • Elektrostatik toz fırın boya

Artboard 6.png
havuz-nem-alma-santrali.png

Havuz yüzeyinden ve etrafındaki nemli fayanslardan sürekli olarak ve büyük miktarda su buharlaşmaktadır. Bir yüzme havuzundan yalnızca bir günde birkaç bin litre su buharlaşabilmektedir. Yeterli bir nem alma sistemine sahip olmayan birçok kapalı yüzme havuzlarındaki cihazlar tesisat, duvarlar ve beton gövde; küf, çürüme ve korozyon nedeniyle ağır hasar görmekte ve tahrip olmaktadır. Nemin başlı başına oluşturduğu tahribata ek olarak, buharlaşan klor da yapı malzemeleri üzerinde ciddi boyutta korozyon oluşturmakta ve aşındırıcı etki göstermektedir.

Nem alma işlemi, binayı korumanın yanı sıra insanların konforu ile de yakından ilgilidir. Aşırı nem ziyaretçilerin ve personelin yüzme havuzunda rahatsızlık yaşamalarına neden olacaktır. Doğru çözümü oluşturabilmek için

"POINT" yüzme havuzlarında nemin alınması amacıyla bu seçim kılavuzunu hazırlamıştır. Kılavuzun amacı, mühendislere ve havuz tesisatçılarına, küçük boyutlu havuzlar, otel yüzme havuzları, halka açık yüzme havuzları ve olimpik yüzme havuzları için doğru havuz nem alma cihazını seçebilmeleri için destek olabilmektir.

Birbiri ile ilişkili farklı birçok faktör olduğu için, bir havuz nem alma cihazının tasarımı karmaşık bir süreci içermektedir. Belirli parametrelerde yapılacak değişiklik çoğu zaman diğer alanları da etkileyebilmektedir. Nem alma sistemi için dikkatli bir analiz ve her şeyden önce mimar ile tasarımcı mühendis arasında koordineli bir çalışma yapılmasını gerektirmektedir. Başarılı bir nem alma sistemi tesisin tümüne yönelik genel bir çözüm olacağı için yapılacak nem alma ve sıcaklık düzenlemesi aynı zamanda havalandırma sistemi ile doğrudan ilgilidir. Sistemin başarısı, POINT'in gerçekleştirdiği birçok havuz nem alma santrali projesinde kazandığı deneyim ve kapsamlı uzmanlığına dayanmaktadır. Bu nedenle, klavuzdaki talimatları izlediğinizde güvenli bir seçim yapılacağını söylemekten memnuniyet duymaktayız.

Teknik Özellikler

6-7.png

*    VDI 2089'a göre    **   İç ortam şartı 30 °C K.T. ve %55 RH içindir.   *** Dış ortam şartı -12 °C K.T. ve %90 rh, 90-70 °C su rejimi içindir.       (PR) - Plakalı Isı Geri Kazanımlı   (HPR) - Isı Borulu Isı Geri Kazanımlı   (NN) - Isı Geri Kazanımsız

Bileşenler

Panel-Profil-Karkas

Havuz nem alma santrali gövdesi olumsuz hava koşullarına karşı yüksek mukavemet ve direnç gösteren yüksek kaliteli alüminyum profillerden üretilmektedir. Santralin yapısı tüm iklim şartlarına uygun panel seçenekleri ile üstün tasarım ve mekanik özellikleri sağlar. Panel sacları elektrostatik toz boyalıdır. Standart kullanılan kaya yünü yalıtımı düşük ısı iletim katsayısı ile enerji tasarrufu sağlar. Taban bazası standart olarak 150 mm yüksekliğindedir. Taban bazasının tasarımı, ünitenin vinç veya forklift ile hareket ettirilmesine ve konumlandırılmasına uygun yapılmaktadır.

Plakalı Eşanjör

P-POOL havuz nem alma santrallerinin tamamında alüminyumdan yapılan plakalı havadan-havaya ısı eşanjörleri ve yoğunlaşan suyun tahliyesi için bir tava bulunmaktadır. Plakalı eşanjörün bu özellikleri kullanım ömrünün uzamasına ve ayrıca uzun süre en iyi performans seviyelerinin korunmasına olanak sağlamaktadır. Plakalı eşanjöre opsiyonel olarak motorlu damper eklenebilmektedir.

Artboard 8 kopyası.jpg
Artboard 9.jpg

Fanlar

Statik ve dinamik olarak dengelenmiş fanlar doğrudan tahrikli motor mili üzerinde yer almaktadır. Fanlar, motorla birlikte titreşim önleyici takozlar üzerinde bir bazaya monte edilmektedir. En son teknolojiler kullanılarak geliştirilen yüksek performanslı fanlar, ağırlığı önemli ölçüde azaltmakta ve üstün mekanik özellikler sunmaktadır. Çalışma ömrünü uzatmakta, daha düşük güç tüketimi sağlamakta ve ses seviyesinde ciddi bir azalma sağlamaktadır. Kullanım alanlarına göre öne veya geriye eğik kanatlı, kayış kasnaklı, direk akuple (plug), exproof veya EC fan motor seçenekleri mevcuttur. Opsiyonel olarak ayarlanabilir kayış-kasnak versiyonları mevcuttur.

Serpantin

Serpantin biçiminde kıvrılmış borular üstüne yüzeyi artırmak adına kanat yerine çubukları kaynatmak sureti ile yapılmaktadır. Küçük soğutma yükleri için bahis konusudur. Yüksek değerler; zorlanmış taşınıma ve bakır boru ile alüminyum çubuk şeklinde iyi iletken malzemeden yapılmış buharlaştırıcıya ait olmaktadır. Küçük değerler; tam tersi taşınım ve çelik-çelik buharlaştırıcılar için olmaktadır.

Artboard 10.jpg
Artboard 5.jpg

Kompressör

Soğutucu devresi santralin kapasitesine bağlı olarak 1 veya 2 üniteli yapılmaktadır.Kullanılan soğutucu akışkan çevre dostudur. Santraldeki kompresör uzun kullanım ömrüne ve aynı zamanda yüksek performans seviyelerine sahip bulunmaktadır. Yüksek Güvenilirlik ve Optimum sistem verimliliği sağlanarak kompresör çalışma çevrimi minimum düzeyde tutulmakta ve daha uzun çalışma ömürleri sağlanmaktadır.

Filtreler

Santralin normal çalışmasını sağlamak ve bileşenlerin kirlenmesini önlemek için ünite girişine filtreler monte edilmektedir. Dışarıdan ve içeriden emilen hava için filtreler G4 standartlarında olup kolay takılıp sökülebilir şekilde monte edilmektedir.Filtre hücrelerinde servis kapısı bulunmaktadır.Çerçeve galvaniz çelik saclardan yapılmıştır.İsteğe bağlı olarak filtreler G4 ve F7 sınıfında üretilebilir.

Artboard 6.jpg
Artboard 7.jpg

Susturucu

Ses sönümlendirme seviyelerine göre tasarlanmış susturucular modüle yerleştirilir. Siyah cam tülü kaplı taş yünü dolgu malzemeden oluşan susturucular galvaniz çerçeve içerisine kurulur. Dönüş havası, egzoz havası ve besleme havası taraflarında uygun uzunluk ve frekanslarda ses sönümleme yapılmaktadır. Hava girişi tarafı laminer akış dağılımı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Isı Borusu

Şartlanması istenen (üfleme havası) ve ortamdan tahliye edilmesi istenen hava (egzoz havası) arasında ısı transferi yapılmasına olanak sağlamaktadır.Havadaki nemin alınması gerektiğinde düşük sıcaklığın sağlanması ve sonrasında çok soğuk üfleme yapmamak için havanın tekrar ısıtılmasının gerektiği durumlarda bu sistem çok büyük fayda sağlar.Isı Borusu, bu uygulamada kolaylık ve önemli enerji kazancı sağlar.İç ortam hava kalitesini arttırır.Herhangi bir batarya gibi Havuz nem alma santraline kolayca monte edilir.Soğutucu akışkan olarak heat pipe da R134A kullanılır.

Artboard 8.jpg
Artboard 11.jpg

Fark Basınç Sensörü

Bu cihaz, iki nokta arasındaki basıncı algılar ve bir kalibre basınç aralığını baz alarak bir çıkış üretir. Nem alma santraline bağlı havalandırma kanallarında ki en küçük basınç farklılıklarını ölçmek, hava akışını kontrol etmek, filtre doluluk oranlarını izlemek ve fanları kontrol etmek amacıyla kullanılırlar.

Damper

Hava damperleri; nem alma santrallerine bağlı üfleme ve emiş kanallarında, hava miktarı ayarı ve basınç kontrolü için kullanılırlar. Damper kasaları, açık pozisyondayken minimum basınç kaybı oluşturacak şekilde dizayn edilir. Kanatlar kapalı pozisyondayken ise birbirinin üzerine biner ve sızdırmaz bir yapı oluşturarak hava geçişini engeller. Yüksek kalite alüminyum ekstrüzyon gövdeye ve darbeye dayanıklı sert dişlilere sahiptir

Artboard 12.jpg
Artboard 13.jpg

Aksesuarlar

Havuz nem alma santrallerimizde nemli ortamlarda oluşan küflenme, oksitlenme gibi olumsuz dış etkenlere dayanıklı malzemeler kullanmaktayız. Kullanılan malzemelere bağlı olarak cihaz ve komponent ömürleri Point garantisi altındadır. Kullanım alanına göre opsiyonel olarak farklı tip ekipmanlar kullanılabilmektedir. Point nem alma santrallerinde ergonomik aksesuar kullanımına önem verilmektedir.

Otomasyon

P-POOL havuz nem alma santrali otomasyon sistemi ile birlikte paket tip olarak sunulmaktadır. Bu sayede güç bağlantısının ve ön ayarlarının yapılması ile cihaz direkt olarak devreye alınabilmektedir. Tüm otomasyon ekipmanları cihaz içerisine konumlandırılmış ve dış etkenlerden korunması sağlanmıştır. Belirlenen farklı çalışma senaryolarının otomatik olarak algılanması ve devreye girmesini sağlar. Bina otomasyon sistemleri ile entegre şekilde çalışabilmektedir. Filtrelerin set edilen basınç değerine göre kirlilik durumlarının kontrolü ve tüm alarmlar LCD ekrandan izlenebilmektedir. Taze hava, dönüş havası ve karışım damperlerinin oransal kontrolünü sağlamaktadır.

Artboard 14.jpg

PLAKALI TİP ISI GERİ KAZANIMLI
NEM ALMA SANTRALİ

Plakalı tip ısı geri kazanımlı P-POOL-PR havuz nem alma santrali; yüksek verimli çapraz akışlı ısı eşanjörüne sahip olan, son derece etkili bir dış hava nem alma sistemidir. Bu sistem %80'e varan gerçek enerji tasarrufu sayesinde işletme maliyetlerinde önemli düşüşler sunarken, nemi ve iç ortam sıcaklığını mükemmel bir şekilde kontrol etmektedir. Entegre hava karışım özelliği ile yalnızca ihtiyaç duyulan miktarda temiz hava sisteme dahil edilerek işletme maliyetleri minimumda tutulmaktadır.           Santraldeki entegre by-pass geçişi sayesinde yaz aylarında sisteme verilen %100 temiz havanın soğutması da yapılabilmektedir. Yaz aylarında yüksek dış ortam sıcaklığına sahip ülkeler için sisteme daha fazla nem alma ve hava soğutma kapasiteleri için ek bir soğutma serpantini eklenebilmektedir.          Gereksinimlerin tam olarak karşılanabilmesi için farklı fan tipleri, filtre özellikleri ve serpantin seçenekleri tasarım aşamasında değerlendirilmektedir.

ISI BORULU ISI GERİ KAZANIMLI
NEM ALMA SANTRALİ

Isı borulu tip ısı geri kazanımlı P-POOL-HPR havuz nem alma santrali; nem ve iç ortam sıcaklığını mükemmel bir şekilde kontrol ederken aynı zamanda işletme maliyetini önemli ölçüde düşüren, son derece etkili ısı pompalı bir nem alma sistemidir. Bu sistem mekanda sınırlı montaj alanı olması veya otel havuzu gibi sınırlı kullanıma sahip havuzlar için de uygun bir çözüm oluşturmaktadır.                Daha fazla enerji optimizasyonu için ısı pompasına su soğutmalı bir kondenser entegre edilebilmek- tedir. Bu şekilde ortaya çıkan yüksek ısı verimli bir şekilde havuz ortamına veya sıcak su tesisatına aktarılabil- mektedir.

bottom of page